El passat dissabte dia 30 de juny la Bastida va organitzar un esdeveniment singular. Per potenciar l’oferta de productes artesanals, tendències alternatives i activitats comercials respectuoses amb el medi ambient, una quarantena de productors locals i centres de salut van poder mostrar de forma unitària un ventall de possibilitats que lentament, any rere any s’han fet el seu racó en el dia a dia d’un estil de vida que, per manca de temps i us de fruit immediat ha oblidat en part, que som el què mengem.

Des de La Bastida fem una bona valoració de la diada i agraïm que la gent s’acostés al Museu de la Pell d’Igualada i comarcal de l’Anoia per gaudir d’aquesta jornada, tot i la calor que a partir del migdia s’anà acumulant degut a les altes temperatures. Al llarg de la jornada, unes dues mil persones van visitar-nos i compartir amb la resta dels participants, centres de la salut, ponents, productors, terapeutes, associacions, cuiners, músics i assistents, una diada pensada entre altres coses, per tenir present el canvi climàtic que lentament s’imposa, el qual sens dubte va fer presència, però que a partir de la tarda ens va permetre a tots una vesprada més fresca. Suportar les últimes envestides de l’onada de calor amb els tallers plens i una mitjana d’assistència d’entre seixanta i setanta persones per cada conferència és una dada que ens omple.

Per aquest motiu, des de La Bastida volem donar les gràcies a tots els participants i assistents el seu esforç i dedicació, així com els ànims rebuts, tant abans com després de l’esdeveniment.

Moltes gràcies a tots.

 

Resum del Dia de la Terra 2012 en vídeo d’en Marc Farreras

ESPAI Terra
Durant tot el dia mercat de productors i artesans
del món de l’alimentació.
Formatges del Pujol-Orra
Editorial Piolet
GiraSol-Garrapinyades
Formatge de Puigcerver
Mas Buret
Hortibox
Les Herbes del Món
Al pot petit hi ha…
Ecologicus – L’hortet viu
Sanasol
Art x l’Ànima
Formatges de Ponent
Clot de les Soleres
Mas d’Eroles
Pà d’en Pitus
Can Galderic
Arblanch
Formatgeria Valette
An-Ki
Agenda de la Terra
El Jardí de les Essències
L’aranyonet
Formatges de Muntanyola
Natkura
Dolça Revolució
Formatges Can Pujol
Eco Planter
L’Hort de la Salut
Espai L’Ametller
L’Abellerol
SOS-3 Associació per al desenvolupament
Kinesiologia Psicoenergètica
El Portal dels Estels
Centre SEL
Sâdhana Centre de Yôga
En Cos i Ànima. Espai Terapèutic
Kumari
Associació Cultural Centre Onna
Centre de Teràpies Vila
Escola de Dansa Oriental Luna Mora
La Casa de Shiva
Centre Kine fisioteràpia i salud
Quiro Creixent Holístic
Carmen Castellanos
Centre Cultural Clariana
Escola de teràpies manuals i naturals ARA
Servei de menjar La Fonda del Saumell, el primer restaurant de l’Anoia reconegut amb el distintiu Slow Food Km.0

 

ESPAI Conferències

Matí:
10 a 11:30h
.
JORDI CAÑELLAS “Les flors de Bach i com de la forma de les plantes
es poden deduir les seves propietats terapèutiques”

11:30 a 13:00h.
JANNINE KUNZI “Elements de la Pedagogia Waldorf”

13:00 a 14:30h.
DOLÇA REVOLUCIÓ “Bons aliments per prevenir i plantes medicinals per curar”
a càrrec de Dolors Roma i Ivan Asensio.

14:30 a 16h.

Projeccions documentals

Tarda:
16:00 – 17:00h.

Presentació de l’AGENDA DE LA TERRA
amb membres de SOM LO QUE SEMBREM

17:00h a 18:15h.
POBLES EN TRANSICIÓ

a càrrec de Dani Roda i Toni Rius de l’Escola d’Enginyeria d’Igualada.

18:30 a 19:30h.
COOPERATIVA NATURALMENT “Consum conscient i transformador”
a càrrec de Bernat Castells, Sònia Mateos, Sílvia del Fresno i Meri Pipó.

19:45 a 21:00h.
PERE VILA “Viure en una casa sana; geobiologia i fengshui”

21:00 22:00h.
SOM ENERGIA
a càrrec de Lluís Valls i Martí Soler.

 

ESPAI Tallers

Matí:
11 a 13h.
Taller de SEMBRAR LLAVORS I FER ESQUEIXOS a càrrec de Sònia Bargalló.

13 a 14h.
Taller de MANUALITATS AMB PAPER DE SEDA a càrrec de l’Espai L’Ametller.

12 a 14h.

JUGUEM AMB ENERGIA – Repensem el model energètic.
Acte dins del programa de la Setmana europea de l’energia sostenible
Amb la col·laboració de la Mancomunitat de la Conca d’Òdena.

Tarda:
17 a 19h.

Taller CUIDEM LA NOSTRA TERRA a càrrec de l’Associació Tatanka.
– Plantem
– Construim animals
– Els sons de la natura

19 a 20h.
Taller L’HORTET PER EMPORTAR a càrrec de l’Hort de la Salut.

19 a 21h.
Taller d’ELABORACIÓ D’UN SABÓ SÒLID EN FRED PER A LES MANS

a càrrec d’Astrid van Ginkel.

 

ESPAI Hort 

horts del Rec / U15
Baixada de la Unió 15, cruïlla carrer del Rec
a càrrec de Lluís Jubert
Visita guiada d’un hort urbà.
Breus pincellades d’un horticultor urbà que s’inicia en l’agricultrura ecològica.
Visita d’uns 20 minuts
matí 10,30h. i 11,30h. / tarda 18,30h. i 19,30h.
inscripcions per reserva de plaça: info@espaigrafic.com
(inscripció màx. 10 persones per visita)

Taller de planter, una planta per fer crèixer.
Per a nens de 7 anys en endavant
11.00 a 13.00h. i de 18.00 a 20.00h.

Varietat de planter de llavors locals i sense utilitzar productes químics.

 

ESPAI Jardí Aromàtic

Cal Badia
c/ del Sol, 17
12.00 a 13.00h.
TERRA I POESIA: Un recital pel Dia de la Terra
a càrrec de Paranoia Accions.

 

ESPAI Interior

Matí (Tallers):
10.30 a 11.45h.

TERÀPIA GESTALT a càrrec d’Àngel Sanromà Saumell

de l‘Escola de teràpies manuals i naturals ARA.

12.00 a 13.15h.
L’ASTROLOGIA MULTIDIMENSIONAL COM A EINA PER CONSTEL·LAR LA TEVA VIDA
a càrrec de Violant Clop.

13.30 a 14.30h.
KINESIOLOGIA PSICOENERGÈTICA PER ALLIBERAR ESTRÉS
I  AUGMENTAR EL BENESTAR 
a càrrec de Jimy Corcelles.

Tarda (Tallers):
16.00 a 17.15h.

APLICACIONS LOCALS DE LES FLORS DE BACH
a càrrec d’Amparo Treig i Eva Balada d’En Cos i Ànima. Espai Terapèutic.

17.30 a 18.45h.
BIO-VEU a càrrec de Víctor Turull de L’Abellerol.

19.00 a 20.15h.
ENSEÑANZA Y PRÁCTICA DE MEDITACIÓN
a càrrec de Manuel Perera de La Casa de Shiva.

20.30 a 21.45h.
RISOTERÀPIA a càrrec de Gemma Massoni.

 

ESPAI Exterior

Matí:
10.30 a 11.45h.
TAI XI/ XI KUNG a càrrec d’Isabel Just del Centre Onna.

12.00 a 13.15h.

KUNDALINI IOGA a càrrec de Joan Riba del Centre de Teràpies Vila.

13.30 a 14.30h.
DANSA CONTACT a càrrec d’Auba Pons
de l’Associació Cultural Sanat Kumara.


Tarda:
16.00 a 16.45h.

PILATES a càrrec de Neus Forn de Sâdhana centre de yôga.

17.00 a 18.15h.
IOGA PER NENS a càrrec del Centre Cultural Clariana.

18.30 a 19.45h.
CONSCIÈNCIA CORPORAL A TRAVÉS DE LA DANSA ORIENTAL
a càrrec de les professores de l’Escola de Dansa Oriental Luna Mora.

20.00 a 21.00h.
PERFORMANCE PER A NENS a càrrec d’Ainhoa Vallejo.

21.00 a 21.30h.
MEDITACIÓ PER LA TERRA a càrrec d’Alicia Buxareu del Centre Onna.

 

ESPAI L’Adoberia

Matí:
10 a 12h.

ESENCIA YIN a càrrec de Raquel Buendia.

12 a 13:15h.
RELAXACIÓ CONSCIENT i PRESENTACIÓ DE LA CUINA ENERGÈTICA I NATURAL
a càrrec de Lourdes Jorba de Sâdhana centre de yôga.

13:30 a 14:30h.
ESPACIOS CON VIDA, SALUD AMBIENTAL
a càrrec de Carmen Castellanos

Tarda:
16.00 a 17.15h.

PART NATURAL, UNA EXPERIÈNCIA FISIOLÒGICA I TRANSFORMADORA
a càrrec de Teresa Moncunill, llevadora d’Aura Naixement.

17.15 a 18.30h.
PRE-PART I POST-PART a càrrec de Cristina Martí del Centre Kine fisioteràpia i salut.

19.00 a 19.45h.
REGISTRES AKHÀSICS a càrrec d’Auba Pons de l’Associació Cultural Sanat Kumara.

20.00 a 21.00h.
APRENENT A CUIDAR LA VIBRACIÓ: LA GEOMETRIA SAGRADA COM A EINA
a càrrec de Pilar Calçada i Balcells.

Durant tot el dia:
TERÀPIA DE SANACIÓ PER TRANSMISSIÓ D’ENERGIA
a càrrec de l’Equip ZEN.

Nota: La Bastida es reserva el dret a fer els canvis que consideri oportuns.

 

Volem agraïr a L’Adoberia i l’estudi Ribaudí per cedir-nos
el seu espai.